Ćwiczenia siłowe dla kobiet – wady i zalety

Większość osób, szczególnie mężczyźni są przekonani, że ćwiczenia siłowe są przeznaczone tylko i wyłącznie dla nich. Jest to bardzo mylne przekonanie! Otóż okazuje się, że ćwiczenia, takie jak: martwy ciąg lub przysiady ze sztangą odchudzają i modelują sylwetkę znacznie bardziej niż aeroby.

Poza tym taki trening siłowy nie sprawi, że my kobiety będziemy wyglądały, jak faceci. Dlatego też mając to na uwadze w tym artykule postanowiłam wymienić kilka zalet i wad owych ćwiczeń siłowych dla pań.

Zalety ćwiczeń siłowych

  • Pierwszą zaletą ćwiczeń siłowych wśród kobiet jest kształtowanie sylwetki. Chyba nie muszę przekonywać żadnej z was o konieczności wykonywania ćwiczeń. Owe ćwiczenia pomogą nam utrzymać szczupłą sylwetkę. Oczywiście nie tylko ćwiczenia siłowe, ale również dieta przyniosą trwałe i satysfakcjonujące nas efekty.
  • Poprawa naszego metabolizmu to następna zaleta. Dzieje się tak, gdyż mięśnie mają zdolność spalania kalorii nie tylko podczas pracy, ale także gdy pozostają w spoczynku. Dlatego też regularne ćwiczenia są tak ważne, ponieważ wpływają na poprawę metabolizmu i pozwalają na szybsze spalanie tłuszczu nawet podczas wykonywania codziennych czynności.
  • Nasze samopoczucie również ulegnie pozytywnej poprawie podczas ćwiczeń. Dlaczego? Ano dlatego, że podczas intensywnego treningu w naszym organizmie następuje zwiększenie wydzielania endorfin. Endorfiny te odpowiadają za poprawę nastroju.
  • Takie ćwiczenia, jak się szybko okazuje nie są też wcale wyczerpujące, ale wręcz motywujące do większej aktywności fizycznej na co dzień.  Zauważono również, iż kobiety korzystające z siłowni bardzo często odczuwają znaczny wzrost pewności siebie. Z całą pewnością jest to związane z poprawą wyglądu ciała.
  • Piątą zaletą ćwiczeń siłowych dla kobiet jest bez wątpienia poprawa kondycji i wydolności wśród pań. Otóż wykształcenie mięśni naturalnie przekłada się na siłę i wytrzymałość całego organizmu. Po regularnym treningu w siłowni łatwo zauważymy u siebie, że codzienne czynności, takie jak np.: wchodzenie po schodach czy też krótki bieg nie męczą nas i wykonywane są z łatwością.
  • Ćwiczenia siłowe złagodzą również skutki menopauzy, gdyż częściowo pomogą w wyeliminowaniu jej skutków.
  • Siódmą i ostatnią zaletą, którą tu wymienię jest poprawa elastyczności naszego ciała. Jest tak, gdyż trening siłowy dla kobiet jest świetną alternatywą, aby nasze ciało było sprawne i sprężyste.
Źródło: www.hop-sport.pl
Źródło: www.hop-sport.pl

 Przykładowy sprzęt do ćwiczeń siłowych

Tak to już bywa, że razem z zaletami pojawiają się również wady. Tak też jest i w tym przypadku. Otóż ćwiczenia siłowe dla kobiet mają swoje wady. Jakie?

Wady ćwiczeń siłowych

Pierwszą z nich jest nadmierne obciążenie stawów, które może prowadzić do ich degeneracji. By tego uniknąć absolutnie nie powinniśmy stosować zbyt dużego obciążenia. Dotyczy to szczególnie ćwiczeń z hantlami czy sztangą. Pamiętajmy także o tym, że stosując duże obciążenie podczas ćwiczeń, nie powinniśmy prostować całkowicie rąk i nóg. Taki prawidłowo wykonany trening siłowy jest dużym obciążeniem dla organizmu. Z tego też względu tak ważny jest tutaj czas przeznaczony na regenerację. I właśnie ten czas jest drugą wadą ćwiczeń siłowych, o którym najczęściej zapominamy bądź też pomijamy z braku wiedzy.