Czym jest otyłość i jak z tym walczyć?

 W mediach wciąż słyszymy o tym problemie, ale przyjrzyjmy się temu co on właściwie oznacza i jakie niesie za sobą konsekwencje. Osoba chcąca zrzucić zbędne kilogramy powinna poznać przyczyny zbyt szybkiego przybierania na wadze oraz wszystkie konsekwencje, które to zjawisko za sobą niesie.

Definicja otyłości

Otyłość uznawana jest za przewlekłą chorobę, która jest wywołana dostarczaniem zbyt dużej ilości energii w postaci pokarmów, niż potrzebuje organizm do prawidłowego funkcjonowania. Konsekwencją dostarczania organizmowi zbyt dużych ilości pokarmu jest odkładanie się tkanki tłuszczowej. Nasze ciało w ten sposób magazynuje nadmiary spożywanego jedzenia.

Przyczyny otyłości
– o podłożu genetycznym

Niestety możemy odziedziczyć skłonność do otyłości po naszych przodkach. Niektóre geny są odpowiedzialne za prawidłowe działanie procesu przyjmowania pokarmów i efektywności spalania pokarmów.

otyłość przyczyna

– styl życia

Osoby prowadzące siedzący tryb życia, nie podejmujące odpowiedniego wysiłku fizycznego są narażone na wystąpienie otyłości. Ciągłe siedzenie i spożywanie dużych ilości pokarmów sprzyja odkładaniu się tkanki tłuszczowej.

– o podłożu fizjologicznym

Przyczyną nadmiernego apetytu i pochłaniania ogromnej ilości pokarmów mogą być odpowiedzialne hormony. Ich nieprawidłowe działanie powoduje uczucie ciągłego głodu.

– podłoże psychologiczne

Tutaj zmagają się z tym problemem osoby, które straciły kontrolę nad spożywaniem posiłków. Często odreagowują stres poprzez spożywanie posiłku lub znów sięgają do lodówki by zabić nudę.

serce
Konsekwencje otyłości:

Otyłość powoduje różna choroby, między innymi:

– cukrzyca typu II

– nadciśnienie tętnicze

– podwyższenie poziomy cholesterolu i trójglicerydów

– udar mózgowy

– choroba wieńcowa

– kamienica pęcherzyka żółciowego

– zaburzenia oddychania podczas snu

– nowotwory

biegi2

Leczenie otyłości

Tutaj nie obejdzie się bez wizyty u dietetyka, który określi najbardziej odpowiednią dla nas dietę. Oczywiście również niezbędny jest wysiłek fizyczny. Najlepiej gdy jest on wykonywany pod okiem wykształconej osoby, która wie jakie ćwiczenia są dla danej osoby przydatne. Trener personalny pomoże ustalić odpowiedni zestaw ćwiczeń i zmotywuje do działania by zmienić swoje życie i zgubić wszelkie kilogramy. Będzie naszym przyjacielem i wsparciem psychologicznym. Powracanie do prawidłowej wagi to proces długotrwały, więc potrzebujemy osoby, która nas zmotywuje do działania.

Po uzyskaniu pozytywnych efektów nie możemy wrócić do trybu życia, który prowadziliśmy przed zrzuceniem kilogramów. To mogłoby spowodować ponowne przybieranie na wadze.

Oczywiście najlepiej korzystać z pomocy profesjonalnych specjalistów, którzy pokarzą nam jak stracić na wadze w bezpieczny i skuteczny sposób.