Jak wybrać najlepszą ławkę do ćwiczeń?

Przy wyborze ławki treningowej pomoże Ci wiedza. Dlatego na początku proponujemy zapoznanie się z konkretnymi rodzajami ławek treningowych. Warto dowiedzieć się o nich więcej, bo każda ławka treningowa odpowiada innym rodzajom ćwiczeń.

 Rodzaje ławek treningowych

 

Ławki treningowe wielofunkcyjne

Ławka wielofunkcyjne znane również pod nazwą ławek regulowanych, są wręcz rozbudowaniem ławek skośnych. Na ławkach wielofunkcyjnych rozwiniemy głównie mięśnie pleców. Wyposażone są w wiele udogodnień, między innymi w regulowane oparcie, które można dostosować do preferencji użytkownika. Wiele modeli posiada możliwość zamontowania dodatkowych elementów, takich jak na przykład modlitewniki.

Sprawdź rodzaje ławek treningowych w Hop-Sport.pl >>

Ławki do ćwiczeń składane

Są to modele, które nie zabierają dużo miejsca, bo po wykonanym treningu można je złożyć i odłożyć na bok.

Ławeczki do brzuszków

Specjalna ławeczka do brzuszków umożliwia wykonywać bardzo zróżnicowane ćwiczenia na mięśnie brzucha, które oddziałują na każdą ich część. To sprawia, że trening z taką ławeczką zapewnia doskonałe efekty oraz szybko się nie nudzi. Dodatkowo jest bezpieczna i komfortowa, czego nie możemy powiedzieć np. o klasycznych brzuszkach czy brzuszkach ćwiczonych na drążku. Tego typu ławeczka do brzuszków posiada także regulowany poziom nachylenia, a to sprawia, że możemy doskonale dostosować obciążenia do naszych możliwości. Wyróżniamy ławeczki proste i skośne.

Ławeczka skośna 

To rodzaj ławki stworzony głównie do treningu mięśni brzucha. Jest to bardzo prosty w budowie model, który w razie potrzeby można bardzo szybko złożyć. Mogą na niej ćwiczyć także osoby chcące rozbudować mięśnie swojej klatki piersiowej. Dzięki dodatkowym linkom oraz antypoślizgowym uchwytom możemy urozmaicić każde ćwiczenie.

Ławki do ćwiczeń z obciążeniem

Charakteryzują się dużą wytrzymałością. Podczas dokonywania ich zakupu warto zwrócić uwagę na materiał, z którego została wykonana i jej maksymalne obciążenie.

sztanga

Ławka pod sztangę – to model najbardziej uniwersalny, na niej wykonamy każde ćwiczenie. Tutaj możemy wytrenować wiele różnych partii ciała. Dzięki dużej możliwości regulacji poziomu nachylenia oraz wysokości stojaków trening może być o wiele bardziej urozmaicony. Dodatkowym plusem jest możliwość dołączenia do zestawu wielu dodatkowych elementów. A to zrobi z prostej ławki wszechstronne urządzenie do ćwiczeń praktycznie wszystkich partii ciała.

Ćwiczenia na ławce treningowej

 

Wyciskanie hantli na ławce skośnej

W czasie tego ćwiczenia wzmacniamy górne oraz środkowe części mięśni klatki piersiowej. Zaczynamy to ćwiczenie siadając na ławce, następnie ręce ze hantlami unosimy pionowo w górę, a grzbiety dłoni zwracamy na zewnątrz. Następnym krokiem jest opuszczanie i wyciskanie hantli. Można to robić na dwa sposoby. W pierwszym tor ruchu hantli przez cały czas trwania ćwiczenia jest równoległy do siebie. W drugiej opcji hantle w górnym położeniu stykają się ze sobą, a to sprawia, że napięcie mięśni piersiowych jest większe. Wybór ćwiczenia zależy od naszych preferencji.hantle

Wykonując ćwiczenia z hantlami należy zwracać uwagę na takie elementy, jak odpowiedni dobór ciężaru sztangielek, dobre tempo ćwiczeń, dokładność oraz ustawienie łokci. Wyciskanie sztangielek na ławce skośnej jest świetną odmianą dla wyciskania sztangi. Największe zalety tego ćwiczenia to fakt, iż amplituda ruchu jest w nim większa, a mięśnie pracują intensywniej przy mniejszym obciążeniu w stawach łokciowych.

Unoszenie nóg w leżeniu na skośnej ławce

Tutaj angażujemy głównie mięśnie proste oraz skośne brzucha. Aby wykonać to ćwiczenie, kładziemy się na ławce poziomej lub skośnej głową do góry, ramiona trzymamy za głową dobrze jest mieć punkt oparcia np. drążek, tułów przylega do podłoża. Z tej pozycji unosimy nogi do klatki jednocześnie zginając je lekko w kolanach. Następnie nabieramy powietrza przed rozpoczęciem ruchu, a wypuszczamy je w trakcie unoszenia nóg. Pod koniec unoszenia można skręcać nieco tułów i biodra dla zaangażowania mięśni skośnych brzucha.

Przenoszenie hantli za głowę w leżeniu

W tym przypadku chwytamy hantle chwytem neutralnym. Kładziemy się tyłem na ławce poziomej z nogami w lekkim rozkroku. Wypchamy sztangielki przed siebie w taki sposób, aby ramiona pozostały lekko ugięte. Następnie z tej pozycji zaczynamy przenosić ramiona do tyłu. Hantle mają znaleźć się w końcu za twoją głową. W sytuacji, kiedy osiągniemy maksymalny zakres ruchu, wytrzymujemy w takiej pozycji przez chwilę. Później w wolnym tempie zaczynamy powracać do pozycji wyjściowej.

Co jest ważne przy zakupie ławki treningowej?

Producenci ławek treningowych na swoich produktach umieszczają wszystkie niezbędne parametry, typu rodzaj tworzywa, z którego została wykonana, maksymalna waga użytkownika z obciążeniem, dodatkowe funkcje itp. Wszystko to trzeba sprawdzić przed dokonaniem zakupu.