Jesienne alergie – co najczęściej uczula w październiku i listopadzie?

Co uczula w październiku i listopadzie

Coraz więcej osób cierpi z powodu alergii. We wrześniu, październiku i listopadzie nadal aktywne są niektóre alergeny, na które szczególnie powinni uważać alergicy lubiący treningi w terenie. Zatem, co nas uczula w październiku i listopadzie? Na to pytanie postaram się pokrótce odpowiedzieć w tym artykule?

Alergia jesienią
Otóż alergia to chorobliwa reakcja organizmu na działanie pewnych czynników bądź substancji. Dlatego też, coraz więcej osób reaguje uczuleniem na kosmetyki, jedzenie i pyłki roślin. Dla amatorów treningów na świeżym powietrzu niebezpieczne są jesienne alergie na pyłki roślin. Wydawać by się mogło, że jesienią będziemy mieli spokój od alergii, niestety jest zupełnie inaczej to właśnie jesienią alergie jeszcze bardziej nasilają się.
Alergia na pyłki roślin objawia się między innymi kichaniem, katarem, zapaleniem spojówek, bólem głowy, zapaleniem zatok, nagłą dusznością, uporczywym kaszlem, zmęczeniem, ogólnym złym samopoczuciem, a także pokrzywką na odsłoniętych częściach ciała. Mogą wystąpić również objawy ze strony układu pokarmowego, takie jak nudności, wymioty, czy bóle brzucha, biegunki. Osoby uczulone na poniżej wymienione alergeny nie mogą zapomnieć o przyjmowaniu leków przeciwalergicznych, a także powinny ograniczyć aktywność fizyczną w parkach, lasach, czy na łąkach. Jednak dla osób, które pomimo alergii nie wyobrażają sobie codziennego treningu wśród zieleni, mogą być pomocne maski przeciwpyłowe, które skutecznie zatrzymują nie tylko smog, ale również alergeny wziewne.
Źródło: pixabay.com
Jakie rośliny uczulają w październiku?
W październiku możemy zaobserwować w powietrzu pyłki ambrozji, głównie na zachodzie naszego kraju. Pyli także bylica i nawłoć, ale w bardzo małym stopniu. W powietrzu znajdziemy również znikome ilości pyłku pokrzywy, szczawiu, babki czy komosy, jednak nie powinny wywoływać one żadnych reakcji alergicznych. Oprócz pyłków roślin uczulają zarodniki mikroskopowych grzybów z rodziny Alternaria oraz Cladosporium.
Jakie rośliny uczulają w listopadzie?
W listopadzie faktycznie osoby, które uczulone są na pyłki roślin, czy słońce mogą odetchnąć z ulgą. Jednak jesień to doskonały czas na rozwój alergii na kurz czy pleśń. Większą część czasu spędzamy bowiem w pomieszczeniach zamkniętych, Wilgotne i ciepłe pokoje są doskonałym środowiskiem dla alergenów. Listopad nie jest więc przerwą w alergicznym kłopocie. Ale z każdą alergią można sobie jakość poradzić, więc nie ma co się załamywać.