Sauna na podczerwień – to musisz o niej wiedzieć!

sauna

Temperatura w takiej saunie waha się pomiędzy 40-60 stopniami Celsjusza, co więc warto zabrać ze sobą do takiej sauny na podczerwień, jakich zasad dotyczących ubioru należy przestrzegać by móc z niej korzystać?

W saunach fińskich panują wyższe temperatury, dlatego tak wiele osób zastanawia się, czy do takiej sauny powinniśmy wybrać się w kostiumie kąpielowym, czy może sam ręcznik będzie dla nas wystarczający.

Sauny na podczerwień w pionowych ścianach mają wbudowane emitery promieniowania podczerwonego. Dlatego sauna taka charakteryzuje się sporą przestronnością, ponieważ nie znajduje się w niej piec, który zabierałby miejsce.

Promieniowanie wnika w naszą skórę na głębokości około 3-5 cm, tym samym dochodzi do intensywnego pocenia się, na którym nam zależy. W odróżnieniu od saun fińskich możemy spędzać w niej mniej czasu, ponieważ panuje w nich niższa temperatura. Przebywając w takiej saunie półgodziny, możemy spalić 900 kcal, czyli tyle samo ile spalimy podczas 10 km biegu. Promieniowanie, jakie wykorzystywane jest w saunie, jest dla nas bezpieczne, a więc bez problemu możemy poddawać się jego działaniu. Promieniowanie to wykorzystuje się także w szpitalu do ogrzewania noworodków, dlatego nie musimy się niczego obawiać.

sauna na poczerwień
źródło: pixabay.com

80% substancji, jakie są wydalane przez organizm podczas pobytu w saunie na podczerwień to woda. Kolejne 20% jest to tłuszcz, a pozostałe składniki to cholesterol, związki toksyczne, a także ciężkie metale. Jak więc ubrać się do takiej sauny?

Z takiej sauny korzystamy nago, siadamy na wcześniej rozłożonym ręczniku. Przed wejściem sauny ważne jest, by umyć się pod prysznicem i wytrzeć do sucha. W saunie na podczerwień nie powinniśmy przebywać dłużej nić 50 minut. Po wyjściu z sauny ponownie udajemy się pod prysznic i stopniowo opłukujemy ciało, w stronę klatki piersiowej od nóg zaczynając. Po wyjściu z sauny ważne jest, by uzupełnić płyny, dlatego ważne mieć przy sobie butelkę wody.