Co nas zaskoczy we Włoszech?

Polacy często obierają Włochy nie tylko jako kierunek na wyjazd na narty ale również jako miejsce trekking w Dolomity lub Alpy. Doskonale zdajemy sobie sprawę, że pomysłów na wakacyjne wyjazdy jest naprawdę sporo. Mimo tego i tak najczęściej z odwiedzanych krajów przez Polaków i nie tylko są Włochy. Dlaczego tak jest? Może dlatego, iż turystów do tego kraju, przyciągają: interesujące zabytki, dobra kuchnia, ładna pogoda i plaże. Niekiedy mogą ich jednak pewne rzeczy na miejscu zaskoczyć. Jakie? Aby odpowiedzieć na to pytanie, to w tym artykule, wymienię 10 rzeczy, które na pewno zaskoczą nas we Włoszech. Oto one: 

1. CZAS TO PIENIĄDZ, ALE NIE WE WŁOSZECH!

W zasadzie jest to dość ciekawa przypadłość. Czemu? Zobaczcie sami, przecież z jednej strony, mamy obraz Włocha gestykulującego i bardzo ożywionego, natomiast z drugiej strony, ma on zawsze czas. W takiej sytuacji niepotrzebne okazują się rozkłady jazdy. Taki autobus bądź pociąg, jak przyjedzie to, będzie. Przykładem może być też sytuacja, w której umawiamy się z Włochem na godzinę 11.00, a on przychodzi prawie godzinę później i jakby tego było mało jeszcze nie, rozumie pretensji. Włosi, wychodzą z założenia, że czas nie zając i na pewno nie ucieknie. Dlatego zegarek najlepiej zostawić w domu i poddać się leniwemu lekko biegowi wydarzeń.

2. ZAKUPY O 14.00 GODZINIE, TO MARZENIE!

We Włoszech marzeniem jest zrobić zakupy o 14.00 godzinie. Czemu? Temu, ponieważ Włochy, zatrzymują się między godziną 13.00, a 16.00, dlatego też liczenie na zrobienie zakupów w tych godzinach jest wielką naiwnością. Pomyślmy również o wcześniejszym zatankowaniu auta, jeśli wybieramy się do jakiegoś uroczego miasteczka. Także w urzędach nic nie załatwimy, oczywiście lepiej też w tym czasie nigdzie nie dzwonić. W końcu Włoch, musi ze spokojem zjeść obiad i po nim wypocząć. To przecież jest takie oczywiste!

3. WŁOSKA JAZDA!

Każdy, kto był we Włoszech na pewno, zauważył, iż Włosi są dość specyficznymi kierowcami. Z racji tego ich samochody zwykle mają lekkie wgniecenia. Taka ryzykowna, brawurowa jazda we Włoszech nikogo nie dziwi. Z przestrzeganiem przepisów również bywa różnie. Otóż nagłe hamowanie na pogawędkę z przechodzącym albo przejeżdżającym obok znajomym jest czymś zupełnie naturalnym. 

4. WE WŁOSZECH UŚMIECH I ŻYCZLIWOŚĆ TO PODSTAWA!

Na Włocha trudno jest się złościć. Dlaczego? Ano dlatego, że uśmiechnie się, poklepie po plecach, a przede wszystkim jest pomocny i wyrozumiały. I nie jest ważne to, czy znamy tylko kilka słów po włosku i tak na pewno uda nam się z nim porozumieć. Przecież język ciała i gestów Włosi, mają opanowany do perfekcji.

5. WSIADAMY DO POCIĄGU, A KASUJEMY BILET NA PERONIE!

Bez wątpienia jest to jedna z najbardziej zaskakujących rzeczy w tym kraju. Kupujemy bilet na pociąg, wsiadamy, a przy kontroli okazuje się, że nasz bilet jest nieważny. Niestety, lecz samo posiadanie biletu nie wystarczy i musimy go skasować. Co ciekawe takie kasowniki, znajdują się przy wejściu na peron. Dlatego absolutnie o tym, pamiętajmy, chyba że chcemy i lubimy płacić mandaty.

6. JAJECZNICA NA ŚNIADANIE. NIEMOŻLIWE!

Śniadanie we Włoszech, musi być szybkie i bardzo lekkie. Kawa i do tego ciastko typu cornetto, crostatina albo brioche i wystarczy. Oczywiście ten niezwykle skromny posiłek, zjada się tradycyjnie w barze.

7. ŻYCIE ZACZYNA SIĘ DOPIERO WIECZOREM!

We Włoszech życie zaczyna się dopiero wieczorem, dlatego też z pewnością nie jest to odpowiedni kraj dla osób, które lubią wcześnie chodzić spać i wstawać z kurami. To właśnie po godzinie 20.00, zaczynają się zapełniać place i ulice, a w restauracjach i pizzeriach, robi się naprawdę tłoczno. Tutaj wieczór jest czasem przeznaczonym na długie siedzenie przy stole, najczęściej w gronie rodziny. Takie posiłki są wręcz celebrowane, a wszystko odbywa się w atmosferze ożywionej rozmowy i śmiechu. Pizza może być jednym z elementów menu, ale wcale nie musi. Absolutnie nikogo, nie powinien dziwić też fakt, że w tych wielogodzinnych posiedzeniach uczestniczą także dzieci. To teraz już rozumiecie niechęć Włochów do obfitego śniadania, po takiej kolacji raczej trudno nie być sytym do południa.

8. PODNIESIONY TON WCALE NIE OZNACZA KŁÓTNI!

Jeżeli we Włoszech, widzimy dwie osoby głośno i szybko wypowiadające słowa, a przy tym niezwykle, intensywnie gestykulujące, to zazwyczaj nie ma żadnej potrzeby wzywać policję. Otóż Włosi wcale nie przejmują się tym, że ich rozmowę słychać kilometr dalej. Po prostu z natury są głośni i ekspresyjni.

9. WŁOCHY TO NIE TYLKO PIZZA!

Powiedzmy sobie szczerze dla nas kuchnia włoska, kojarzy się przede wszystkim z pizzą i różnego rodzaju makaronami. Naturalnie pizza jest tradycyjnym daniem serwowanym w większości włoskich restauracji, również w formie na wynos, ale naprawdę warto poszukać lokali, w których w menu pojawia się coś więcej poza pizzą. Wiadomo najlepiej, gdy większość bywalców stanowią Włosi. I tak na południu kraju koniecznie, trzeba spróbować arancini, czyli panierowanych kulek z ryżu i mięsa. Dość ciekawie też smakują panierowane i nadziewane oliwki, a zamiast pizzy warto posmakować piadinę. Jest to cienkie ciasto chlebowe z nadzieniem mięsnym albo wegetariańskim. Prócz takich dań na szybko, warto pamiętać, iż każdy region kraju ma swoje ciekawe regionalne dania.

10. BUTY ZAWSZE NA NOGACH!

Dzięki temu można śmiało powiedzieć, że Włoch zawsze jest gotowy na to, żeby wyjść z domu. Otóż we Włoszech nie ma żadnej tradycji zdejmowania butów po przyjściu do domu. Przecież Włosi uwielbiają spotkania, biesiady i rozmowy, więc szkoda czasu na zdejmowanie butów, jeśli za godzinę będzie się znowu wychodzić.