Ćwiczenia z wałkiem treningowym w domu

Ćwiczenia z wałkiem treningowym w domu

Wałek do ćwiczeń jest bardzo ciekawym fitnesowym gadżetem. Jedyne czego potrzebujemy to wolny kwadrans oraz wolny kawałek podłogi. Trening z wałkiem pomaga zlikwidować ból, zregenerować mięśnie oraz przedłużyć spalanie kalorii aż do kolejnego treningu.

Po treningu zawsze sięgamy po butelkę wody, jak się okazuje, nie tylko zaspokoi ona nasze pragnienie, ale także sprawdzi się do automasażu. Piankowe wałki do treningu mają różne stopnie twardości i rodzaje powierzchni. Ich działanie polega na rozluźnieniu mięśni oraz otaczających je powięzi. Dzięki ćwiczeniom z wałkiem nie tylko zniwelujemy ból i wzmożone napięcie mięśni, ale także podkręcimy spalanie kalorii. Rozluźnienie powięzi pozwala zmobilizować ciało i wykonywać więcej ruchów, co z kolei prowadzi do tego, że organizm zwiększa wydatek energetyczny (spala kalorie) między treningami.

Ćwiczenia z wałkiem treningowym w domu

Ćwiczenia na mięśnie grzbietu – Siadamy na podłodze, wałek kładziemy przed sobą prostopadle do kręgosłupa. Dłonie musimy spleść za głową. Plecy pochylamy tak, aby opierały się na rolce. Powoli przesuwamy się w górę i w dół wzdłuż pleców. Cały czas trzymamy napięte mięśnie brzucha i pośladków.

Ćwiczenia na pasmo biodrowo-piszczelowe – kładziemy się na lewym boku, pod udo podkładamy wałek. Usztywniamy tułów tak, aby łatwiej utrzymać równowagę, balansując na boku. Nie śpiesząc się, rolujemy boczną część uda od biodra do kolana. Przechodzimy na drugi bok i powtarzamy ten sam ruch na prawym udzie.

ćwiczenia z wałkiem
źródło: pixabay.com

Ćwiczenia na mięsień kulszowo-goleniowy – zaczynamy w siedzie prostym, zginamy prawe kolano i opieramy stopę płasko na ziemi. Pod lewe udo podkładamy wałek. Dłonie opieramy za sobą na podłodze. Wałek przesuwamy od kolana do pośladka. Zamieniamy nogi i powtarzamy.

Ćwiczenia na łydki – siadamy na podłodze z wyprostowanymi nogami. Wałek wkładamy tuż pod kolanami, ale nie bezpośrednio w strefie pod stawem. Podpieramy, opierając ręce za sobą. Stopniowo przemieszczamy wałek w dół aż do wysokości kostek. Następnie powoli wracamy do pozycji startowej.

Ćwiczenia na klatkę piersiową – podpieramy się na przedramieniu, leżymy na lewym boku, wałek podkładamy poniżej pachy. Napinamy mięśnie tułowia tak, aby ustabilizować pozycję. Powoli się przemieszczamy tak, żeby rolka znalazła się pod linią żeber. Musimy pamiętać, żeby zmienić strony i rozluźnić też prawy bok.

Ćwiczenia na pośladki – siedząc na piankowej rolce, zginamy prawe kolano i opieramy je płasko na podłodze. Ręce opieramy ze sobą. Lewą łydkę krzyżujemy z prawym udem, opierając ją nad kolanem. Lekko skręcamy ciało w kierunku lewego uda. Powoli rolujemy całą powierzchnię pośladka. Potem zamieniamy nogi i siadamy na wałku drugim pośladkiem, rozluźniamy go wolnymi ruchami na wałku.