Czy regularne ćwiczenia są dobre dla naszego kręgosłupa?  

W dzisiejszych czasach mniej się ruszamy, to powoduje, że nasze mięśnie są spięte i odczuwamy co raz więcej dolegliwości związanych z bólem różnych części ciała. W tym artykule postaram się odpowiedzieć na pytanie: Czy regularne ćwiczenia są dobre dla naszego kręgosłupa?

kręgosłup

Na bóle kręgosłupa skarży się co raz więcej osób. Wielu z nas zastanawia się nad tym jak zaradzić takiemu problemowi. Otóż, rozwiązanie jest bardzo proste, wystarczy zacząć regularnie ćwiczyć. Aktywność fizyczna jest bardzo ważna dla naszego zdrowia. Ból  kręgosłupa może być spowodowany przede wszystkim długim napięciem mięśni. Dlatego regularne ćwiczenia pomogą nam odreagować stres, rozluźnić mięśnie i wzmocnić kręgosłup. Dzięki nim poprawi się nasza sylwetka i postawa ciała.

Regularne ćwiczenia są zdrowe dla naszego kręgosłupa ale tylko takie, które go nie obciążają. Podczas wykonywania ćwiczeń ponad swoje siły możemy nabawić się poważnej kontuzji.

 ćwiczenia

Ćwiczenia pozwalające zachować zdrowy kręgosłup:

Jest to przede wszystkim gimnastyka, która rozluźnia nasze mięśnie, pozbawia napięcia i uwalnia stres. Na zachowanie zdrowego kręgosłupa dobrze wpływa jazda na rowerze, marsz oraz inne ćwiczenia aerobowe. Dobrym rozwiązaniem są również wizyty na basenie, podczas przebywania w wodzie zmuszamy do pracy wszystkie partie mięśni, dzięki temu wzmacniamy całe ciało.

Jakie ćwiczenia mogą szkodzić na kręgosłup?

Ćwiczenia ze sztangą, szczególnie niebezpieczne w sytuacji kiedy chcemy podnieść zbyt wielki ciężar.

Ćwiczenia na atlasie są zagrożeniem dla osób, które nie mają wyćwiczonych mięśni i stawów. Do regularnych treningów na tym przyrządzie trzeba najpierw odpowiednio się przygotować poprzez wcześniejsze wypracowanie swoich stawów i mięśni.

Chcąc wzmocnić swój kręgosłup, najlepiej stopniowo zwiększać intensywność ćwiczeń. Nie można od razu ćwiczyć ponad siły. Giętkość ciała trzeba wypracować, a do tego potrzeba cierpliwości. Jeżeli będziemy chcieli coś zbyt szybko osiągnąć możemy złapać kontuzję.