Trener personalny, kto to taki, jak wygląda jego praca?

Zawód trenera personalnego staje się coraz bardziej popularny na rynku polskim i zagranicznym. Dlatego nasuwa się pytanie, kto to jest ten trener personalny i jak wygląda jego praca? Na te pytania zaraz odpowiem.

trener

Na polskim rynku jednym z wielu sławnych trenerów personalnych jest Ewa Chodakowska. Twierdzi, że nie mogła wymarzyć sobie lepszego zawodu niż trener personalny. Dlaczego? Ano dlatego, że sukces, który osiąga osoba, którą trener bierze pod swoje skrzydła jest wspólnym zwycięstwem i ogromną satysfakcją dla obojga. Zmienia się nie tylko ciało, ale i podejście do życia, bo trening to nie tylko ćwiczenie, to prawdziwa psychoterapia. No dobrze przejdźmy do sedna sprawy tzn., kto to jest trener personalny i jak wygląda jego praca?

Trener personalny, to nie tylko ekspert w zakresie swojej specjalności sportowej, ale swoista „encyklopedia wiedzy” także na temat pozostałych dziedzin niezbędnych do prowadzenia treningu – zarówno wyczynowego, jak i wykonywanego w wymiarze rekreacyjnym. Chodzi m.in. o wiedzę na temat zdrowego żywienia i suplementacji, skutecznej odnowy biologicznej, biochemii i fizjologii wysiłku, a także przeciwdziałania kontuzjom, przetrenowaniu itp. W związku z coraz większym propagowaniem zdrowego stylu życia, na siłownię i sale fitness przychodzą nie tylko ludzie młodzi, ale również osoby starsze, oczekujące od trenera zróżnicowanej i bogatej wiedzy, obejmującej nie tylko temat metod treningowych.

trener

Czym zajmuje się trener personalny? Jak sama nazwa wskazuje, trener personalny zajmuje się indywidualnym treningiem. Z zewnątrz czasem wygląda to tak, że taka osoba stoi nad Tobą w siłowni i wyżywa się słownie. Jednak tak naprawdę dobry trener jest po to, by idealnie dobrać pod daną osobę trening, dietę, a nawet pomóc zmienić cały tryb życia. Musi potrafić rozmawiać z ludźmi, doradzać im i wspierać. Czasem krzykiem, czasem rozmową, a czasem po prostu karcącym spojrzeniem. Jak pracuje trener? To zależy tylko od niego. Zazwyczaj jednak treningi przeprowadza się z samego rana, popołudniami i w weekendy, czyli wtedy, gdy klienci kończą pracę i mają czas na wysiłek fizyczny.

Na koniec dodam, że koszt zajęć z trenerem osobistym zależy od ilości ćwiczeń w miesiącu, ilości spotkań kontrolnych i konsultacji z dietetykiem. Cena waha się od 700 zł do nawet 3000 zł za miesiąc. Cena pojedynczych spotkań to koszt od 100 do 200 zł.

Korzystanie z usług takiego trenera personalnego to możliwość doboru odpowiednich ćwiczeń do własnych potrzeb i wybór diety, która pomoże w uzyskaniu upragnionego celu. Ponadto trener opracowuje plan treningu i dba o to, abyśmy go przestrzegali, monitorując postępy. Zakłada dla nas teczkę, w której notuje zmieniającą się wagę, procent tkanki tłuszczowej, procent masy mięśniowej, rodzaje ćwiczeń i ich ilość, którą wykonujemy. Takie podsumowanie to doskonała informacja o tym, że warto mieć owego trenera personalnego.